Podróż do Japonii – Wystawa drzeworytów, Nowy Sącz

Podróż do Japonii – Wystawa drzeworytów, Nowy Sącz

Do 7 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu (ul. Kościuszki 34) można obejrzeć wystawę Podróż do JaponiiI z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Villi Japonica z Wisły.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wystawy tutaj

Wystawa, która jest wspólnym przedsięwzięciem: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie, Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu towarzyszy 34. Starosądeckiemu Festiwalowi Muzyki Dawnej „Kontrasty muzyczne – Europa i Azja”. Autorką scenariusza i aranżacji plastycznej wystawy jest Anna Król. Na wystawie będą eksponowane dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Villi Japonica w Wiśle. Tegoroczny festiwal odbywa się w ramach kontynuacji dwuletniego projektu „Kontrasty muzyczne Europa i Azja”, stąd zaproszeni przez organizatorów artyści z Japonii i Indii oraz prezentacje związane z kulturą Dalekiego Wschodu. Wystawa „Podróż do Japonii” przygotowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie prezentuje kilka zjawisk artystycznych charakterystycznych dla Japonii, poprzez które odkrywamy odmienność tego kraju i jego kultury. To także międzykulturowy dialog, próba zobaczenia i dotknięcia Japonii poprzez wybrane, kluczowe znaki – drzeworyty ukiyo-e („płynącego świata”), rekwizyty teatralne, instrumenty muzyczne, utensylia do ceremonii herbacianej oraz współczesną sztukę plakatu i ceramikę.(…)

Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne w Galerii BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu: w sobotę 26 maja o godz. 15.30 – Kimono – prezentacja tradycyjnego japońskiego stroju wraz z dodatkami; Herbata – ceremoniał parzenia japońskiej herbaty oraz w sobotę 2 czerwca o godz. 15.30 – Origami – warsztaty japońskiej sztuki składania papieru; Furoshiki – warsztaty techniki wiązania japońskiej chusty. Natomiast w środę 6 czerwca o godz. 17 warsztaty odbędą się w Centrum Kultury i Sztuki „Sokół” w Starym Sączu (ul. Batorego 23): Ikebana – japońska sztuka układania kwiatów.

źródło: http://www.nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/7945