Nasza nowa wystawa w Manggha!

Nasza nowa wystawa w Manggha!

Nowa Wystawa, której „bohaterami” są nasze – VILLI  JAPONICA – zbiory!
Zobacz zdjęcia z wernisażu i zdjęcia z Gazety Wyborczej.

Krakowska Manngha jest autorem przedsięwzięcia  mającego wprowadzić Zwiedzających w codzienne życie Japończyków. Bez kosztownego i czasochłonnego wyjazdu do Japonii mamy szansę zajrzeć do wnętrza japońskiego domu. Pomysł wyśmienity! A jak doskonale zrealizowany! Na początku zwiedzania zdejmujemy nie tylko płaszcze, ale i buty. Boso będziemy stąpać po ścieżce ułożonej z prawdziwych tatami. Przejdziemy przez kolejne pomieszczenia … Nie, nie będę zdradzał szczegółów. Odsyłam wszystkich bezpośrednio na stronę Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha  www.manggha.pl Tam dowiecie się Państwo wszystkiego z „pierwszej ręki”.

A my cieszymy się z tego, że nasze wieloletnie szperanie po rupieciarniach, antykwariatach, pchlich targach na coś się przydaje.  Dzięki tej wystawie zgromadzone przez nas przedmioty mogą dotrzeć do licznego grona osób, dla których Japonia jest czymś więcej niż punktem na mapie Świata.  Ci z Państwa, którzy byli w Villi Japonica wiedzą, że u nas w każdym kącie pełno jest japońskich akcentów. Jednak dopiero w scenerii krakowskiej Mangi nabierają one właściwego kolorytu i blasku.

Kochani, odwiedźcie Wystawę! Potrwa aż do trzeciego maja 2011. Jest WYŚMIENITA. Oni naprawdę wiedzą jak to robić.

Wystawie towarzyszą warsztaty dla dorosłych i dla dzieci: pisanie wierszy haiku, wytwarzanie pieczątek hanko, układanie kwiatów, projektowanie ogrodów, wspólne przygotowywanie jedzenia , warsztaty związane z tkaninami (kimona, furoshiki). Będą konkursy z nagrodami, ale i wykłady organizowane przez Muzeum Manggha oraz  Zakład Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęcone językowi, religii, modzie, kulturze kulinarnej.

Oj, będzie się działo !!!

A może rozpoznacie Państwo przedmioty, które widzieliście już w naszym barze, gablocie na pierwszym piętrze lub swoim pokoju będąc Gośćmi Villi Japonica w Wiśle?

ZAPRASZAMY.

Ktoś napisał o Wystawie tak:

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha jest instytucją działającą na wielu polach kultury i nauki, między innymi przez organizowanie wystaw, wykładów uniwersyteckich oraz imprez cyklicznych (jak choćby comiesięczne czytanie bajek japońskich, Japoński Dzień Dziecka czy Dzień Szacunku dla Starszych). We wszystkich tych przedsięwzięciach Muzeum popularyzuje różnorodne aspekty kultury japońskiej, starając się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Taki także jest cel najnowszego projektu opracowywanego w Mandze i zatytułowanego „Japonia z tatami pod stopami”. Będzie to wystawa edukacyjna uzupełniona warsztatami, prezentująca japońską codzienność, w którą dosłownie można wejść. Osią planowanej ekspozycji będzie zwiedzanie Japonii w czterech porach roku. Podczas tej wizyty goście Muzeum będą mogli między innymi wejść do japońskiego domu, przymierzyć yukatę oraz sandały geta, ułożyć mały ogród zen, obejrzeć ceremonii parzenia herbaty, napisać swoje imię za pomocą znaków alfabetu sylabicznego – katakany i huragany, a także spotkać się z prawdziwym robotem. Ekspozycji, która otoczy widza ze wszystkich stron, będą towarzyszyły pokazy multimedialne, filmy instruktażowe oraz gry i zabawy związane z różnymi tradycjami japońskimi. Zwiedzających poprowadzi specjalna mapa z objaśnieniami, trasę urozmaicą zagadki, rebusy i krzyżówki, których rozwiązanie będzie wymagało bliższego przyjrzenia się ekspozycji.

Poza działającymi na wszystkie zmysły dekoracjami będzie można zobaczyć również eksponaty i dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Manggha, a pośród nich kimona, ceramikę, drzeworyty i zwoje.

W przestrzeni wystawy będą się odbywały warsztaty edukacyjne dla grup: origami, kirigami, kaligrafia, chanoyu, ogród zen, składanie furoshiki, wykonywanie pieczątek. Poza tymi zajęciami planowane są też weekendowe spotkania tematyczne, dotyczące np. farbowania tkanin, zapasów sumo, tradycyjnej kuchni czy gier.

Wystawa „Japonia z tatami pod stopami” będzie pierwszą w Polsce okazją do zanurzenia się w japońskiej codzienności. Szeroki wybór łamigłówek oraz plac zabaw będą atrakcją dla najmłodszych, przygotowane zaś programy edukacyjne zachęcą młodzież i ciekawych świata dorosłych do poznawania Japonii.
Kurator wystawy: Aleksandra Görlich
Aranżacja wystawy: Masakazu Miyanaga
Opracowanie graficzne: Małgorzata Łapsa – Malawska
Opieka konserwatorska: Joanna Haba

A ktoś inny tak:

Jeśli wybieracie sie w najbliższym czasie do Krakowa, to mamy dla Was bardzo ciekawą informację o wystawie, w której MUJI Polska ma zaszczyt i przyjemność brać udział.

Niestrudzone w popularyzowaniu japońskiej kultury Muzeum Sztuki i Techniki manggha lada moment (wtorek, 1 lutego; wernisaż: 30 stycznia 2011, godz. 12:00) otwiera wystawę „Japonia z tatami pod stopami”.

Tatami  (jap. 畳) to tradycyjne maty podłogowe i jednocześnie motyw wyznaczający sposób poruszania się po wystawie. Jej tematem jest… japońska codzienność, a osią planowanej ekspozycji będzie zwiedzanie Japonii w czterech porach roku.

Projekt wykracza daleko poza ramy statycznej ekspozycji; na każdym kroku kusi, żeby poczuć i wejść (dosłownie!) w tę niezwykłą zwyczajność japońskiego powszedniego dnia. Organizatorzy zapowiadają, że goście będą mogli między innymi: wejść do japońskiego domu, przymierzyć yukatę oraz sandały geta, ułożyć mały ogród zen, obejrzeć ceremonię parzenia herbaty, napisać swoje imię za pomocą znaków alfabetu sylabicznego (katakany i hiragany), a także spotkać się z prawdziwym robotem. Wystawie towarzyszą pokazy multimedialne, filmy instruktażowe oraz gry i zabawy związane z różnymi tradycjami japońskimi.

Od razu podpowiadamy: zarezerwujcie sobie nieco więcej czasu na tę wystawę, bo w jej przestrzeni będą się odbywały warsztaty edukacyjne dla grup, m.in.: origami, kirigami, kaligrafia, chanoyu, ogród zen, składanie furoshiki, wykonywanie pieczątek.

Wystawa jest czynna do 3. maja (w poniedziałki Muzeum jest zamknięte), wstęp jest płatny (oprócz wtorków), ale jeśli jesteście na bieżąco z nami na fejsbuku, to… dobrze już wiecie, że czasami można coś łatwo wygrać:), np. 2-osobowe zaproszenia:).

Wystawie towarzyszą cykliczne (co niedzielę) spotkania. Szczegółowy program spotkań niedzielnych znajdziecie tutaj, a informacje organizacyjne (godziny otwarcia, ceny biletów) – tu.

Jeśli zaś macie ochotę dowiedzieć się więcej o samym miejscu, historii powstania i oryginalnym projekcie architektonicznym, Waszej uwadze polecamy stronę Muzeum oraz notkę w Wikipedii.