O nas, opinie

Zarezerwuj teraz

Prawdziwa  Japonia w sercu Beskidów? Tak, to możliwe!

Villa Japonica to budynek o powierzchni ponad 600 m² mieszczący około trzydziestu osób w przestronnych pokojach i apartamentach. Dom został wybudowany w 1936 roku (od 2009 roku został objęty rejestrem zabytków) i był głównie wykorzystywany jako pensjonat (D.W. Tyszanka).  Naszą własnością stał się w roku 2000. Remontowaliśmy go prawie 10 lat z ogromną pieczołowitością. Został starannie odnowiony, zmodernizowany, wyposażony w łazienki, ale zachował swój pierwotny charakter, a większość pokoi jest wyposażona w meble z okresu międzywojennego. Villa Japonica to połączenie klasycznej polskiej architektury okresu modernistycznego z japońskim wystrojem wnętrz, olbrzymią ilością przedmiotów użytkowych i dekoracji.

Skąd ta Japonia?

Jesteśmy małżeństwem muzyków (pianistka i skrzypek).  Nasza przygoda z Krajem Kwitnącej Wiśni trwała 22 lata. Tam było miejsce naszej pracy. Poznaliśmy wiele ciekawych osób, wschodnie obyczaje i kulturę. Ci, których los zetknął z Japonią doskonale rozumieją, jak fascynujący to kraj. Państwo, które przez setki lat pozostawało w izolacji, wypracowało szereg własnych rozwiązań, obyczajów. Ta odmienność nas zafascynowała. Spowodowała, że zaczęliśmy gromadzić przedmioty związane z szeroko rozumianą kulturą Japonii.  Przez wiele lat odwiedzaliśmy pchle targi, sklepy ze starzyzną. Zgromadziliśmy sporą kolekcję przedmiotów użytkowych, porcelanowych naczyń, wyrobów z laki, ukioe i kakejiku (drzeworyty, obrazy i kaligrafie na zwojach),  kimon, pasów obi, instrumentów muzycznych, masek, starych fotografii, elementów wystroju nieistniejących już domów. Wszystko to wraz z wspomnieniami przywieźliśmy do naszej Wisły.

Prawdziwą naszą dumą jest kolekcja lalek. Japońska lalka ma znaczenie symboliczne, rytualne. Towarzyszy człowiekowi od tysiącleci, choć nie służy do zabawy.  Posiada nieodparty urok i czar.  Jest świadectwem japońskiej wrażliwości, zmysłowości i pracowitości (prawie wszystkie lalki wykonane są ręcznie a każda jest inna).

Nasze zbiory dekorują dom, pokoje gościnne przeznaczone dla Państwa. Z braku miejsca nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkiego, ale cyklicznie będziemy zmieniać ekspozycje.

Ryokan Villa Japonica jest usytuowany w cichej i malowniczej wiślańskiej dolinie na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Dojazd jest wygodny i łatwy nawet podczas surowej zimy. Dla zmotoryzowanych mamy ogrodzony i monitorowany parking, a tych, którzy lubią podróże koleją, chętnie odbierzemy własnym transportem z oddalonego o 1300 m dworca Wisła-Głębce lub Wisła – Uzdrowisko. Tuż przed naszym domem jest usytuowany przystanek komunikacji autobusowej. Bezpośrednie sąsiedztwo Stożka (979 m n.p.m. z wyciągiem krzesełkowym czynnym przez cały rok) daje gwarancję szalonej zabawy na śniegu nawet dla najbardziej wymagających narciarzy.

Cieszymy się z PIERWSZEGO MIEJSCA w kategorii „Świetny Hotel designerski Śląskie”.

Przeczytaj wszystkie opinie o Villa Japonica na Trivago .

Przeczytaj wszystkie opinie o Villa Japonica na Booking.com .

Podziel się swoją opinią na trivago
14 Opinie